Tampon zabezpieczający zębodół trzeba przygryzać przez około pół godziny, a następnie wypluć. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu. Jeśli krwawienie jest obfite lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Przez dwie godziny po zabiegu nie wolno nic jeść i pić.

Przez 24 godziny od zabiegu:

Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, niewymagających intensywnego żucia pokarmów. Stopniowo można wracać do normalnej diety, starając się jednak przez kilka dni oszczędzać okolicę po usuniętym zębie.

Po zabiegu chirurgicznym może pojawić się obrzęk – nawet do 4-5 dni. Aby mu zapobiec, należy po zabiegu zastosować zimne okłady. Zimny kompres należy stosować z przerwami, aby nie dopuścić do odmrożenia okolicy poekstrakcyjnej. W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy, ogólnodostępny bez recepty, lub lek na receptę, jeśli stomatolog taki przepisał.

Z chwilą ustąpienia znieczulenia może pojawić się ból. Należy wówczas zastosować środek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty lub lek przepisany przez lekarza stomatologa. Jeśli po 3 dniach od zabiegu ból się nasili, należy zgłosić się do lekarza.

Powikłaniem po usunięciu zęba może być utrata skrzepu krwi i stan zapalny zębodołu (tak zwany suchy zębodół). Aby nie dopuścić do jego powstania, należy:

Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *