Zapobieganie i leczenie choroby zębów, jaką jest próchnica.

Dotyka ona przeszło 90% ludzi na świecie. Próchnica występuje w miejscach predysponowanych – w bruzdach, na powierzchniach stycznych, w okolicy szyjek zębowych, rzadziej na powierzchniach gładkich. W zależności od etapu rozwoju choroby próchnicowej, może ona mieć postać nieestetycznych plam próchnicowych, aż do ubytków twardych tkanek zęba. Nie leczona daje dolegliwości bólowe, może doprowadzić do obumarcia, a ostatecznie do usunięcia zęba.

Piękny i zdrowy uśmiech dla każdego

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważnym elementem codziennej troski o zdrowie. Nawet osoby, które szczególnie dbają o swoje zęby poprzez regularne szczotkowanie, płukanie oraz stosowanie nici dentystycznych powinny przynajmniej raz na pół roku zgłaszać się do gabinetu dentystycznego na wizytę profilaktyczną. Tylko w taki sposób można na bieżąco kontrolować stan swojego uzębienia oraz odpowiednio wcześnie wykryć występujące ubytki.

Tego typu profilaktyką zajmuje się dentysta posiadający specjalizację z dziedziny stomatologii zachowawczej. W trakcie takiej wizyty lekarz dokładnie sprawdza czy zęby nie są poddawane działaniu próchnicy, postawia prawidłową diagnozę oraz w razie potrzeby rozpoczyna niezbędne leczenie. Wszelkie uszkodzenia zębów zastępuje się głównie wypełnieniami, koronami, implantami lub mostami.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Do stomatologii zachowawczej zalicza się zarówno samą profilaktykę jamy ustnej, jak i już faktyczne leczenie ubytków próchnicznych. Celem zabiegów profilaktycznych jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego oraz skomplikowanego, a przede wszystkim kosztownego leczenia w przyszłości. Do najpopularniejszych działań w tym zakresie należy:

Stomatologia zachowawcza obejmuje także wszelkie zabiegi dotyczące leczenia ubytków zębowych, które powstały na skutek próchnicy, między innymi: