Współczesna endodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.

Zdrowy ząb nie boli.

Wewnątrz zęba w jego komorze i kanale korzeniowym, znajduje się miazga, potocznie zwana nerwem zęba. To dzięki niej ząb żyje i czuje. Ból sygnalizuje chorobę zęba, najczęściej nieleczoną próchnicę, która zaatakowała miazgę zęba powodując jej zapalenie.

Z pomocy endodonty korzystają także pacjenci, u których doszło do uszkodzenia zęba – np. na skutek urazu. Jeśli doszło do złamania lub ukruszenia zęba z uszkodzeniem miazgi (nerwu) to jedynym sposobem do jego uratowania może być terapia endodontyczna oraz późniejsze wykorzystanie protetyki w celu odbudowy korony zębowej.

Leczenie kanałowe wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki w celu ustalenia czy ząb można uratować czy uszkodzenie jest na tyle duże, że niezbędna będzie konsultacja i leczenie u endodonty. Podstawą jest wywiad stomatologiczny i badanie pacjenta, ale też diagnostyka Rentgenowska, która pozwala nie tylko ocenić stopień zaawansowania zmian, ale też ilość i układ kanałów zębowych. Punktowe zdjęcie RTG pozwala też sprawdzić czy nie doszło do zmian okołowierzchołkowych.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.
Leczenie kanałowe zalecane jest przy bardzo głębokich ubytkach, zapaleniu miazgi, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba czy  ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli leczenie endodontyczne zębów pozwala na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej, jak również stanowi solidny ząb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych.